Balsamy do brody są gwarancją gęstego i zdrowego zarostu. Warto podkreślić, że golenie
i przycinanie zarostu nie jest jedyną czynnością, jaką powinien regularnie wykonywać mężczyzna. Równie ważna jest pielęgnacja po goleniu, a w tej nieodzowne będą balsamy do brody, olejki i wszelkiego rodzaju kremy. Ich stosowanie nie tylko przyśpieszy wzrost nowych włosków, ale też sprawi, ze dotychczasowe nie będą się łamać i rozdwajać.
Balsamy do brody – podstawa pielęgnacji
Balsamy do brody są jednym z podstawowych kosmetyków, który pozwoli nam zachować zarost w dobrej kondycji. Podczas oczyszczania twarzy, nigdy nie powinniśmy zapominać o brodzie, bowiem silne substancje chemiczne zawarte w niektórych kosmetykach, pot oraz łój nie przyniosą skórze nic dobrego. Zaczerwienień czy podrażnień możesz nabawić się nawet wtedy, jeśli tylko przycinasz brodę. Wybieraj więc produkty oparte na bazie aloesu, miodu czy oczaru wirginijskiego. Rośliny te przyspieszają gojenie, łagodzą mikrouszkodzenia, a do tego świetnie nawilżają skórę w okolicach zarostu.
Mając brodę czy lekki zarost należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Zbyt sucha skóra może spowodować łuszczenie się naskórka w okolicach brody, co, krótko mówiąc, prowadzi do łupieżu. Po każdym goleniu zastosuj kosmetyk nawilżający. Bardzo dobrze sprawdzają się olejki np. arganowy czy z orzechów makadamia. Ograniczają swędzenie i zmniejszają suchość skóry. Jeśli chcesz cieszyć się zdrową i gęstą brodą, do codziennej pielęgnacji wprowadź stosowanie balsamów lub odżywek. Włoski na brodzie podobnie, jak włosy na głowie mogą się łamać i rozdwajać. Dzięki kosmetykom regenerującym Twój zarost nabierze blasku i gęstości. W pielęgnacji dłuższej brody pomocne okazać mogą się akcesoria, takie jak szczotki do włosów czy grzebienie. Pozwalają dokładnie rozczesać zarost i utrzymać go w świetnym stanie.
Balsamy do brody – jaki balsam do brody wybrać
Balsamy do brody – tak, jak większość kosmetyków – są bardzo zróżnicowane. Różnią się chociażby składem, właściwościami, ale nie tylko. Inne balsamy mogą być dedykowane brodzie krótkiej, a inne długiej, dlatego zawsze przed zakupem produktu, powinniśmy dokładnie przeczytać etykietę i zweryfikować skład. Niezwykle ważne jest również to, jaki efekt chcemy osiągnąć dzięki stosowaniu balsamów do brody: wygładzenie, stylizacja, a może przeciwdziałanie zaczerwienieniom? Wszystkie podpowiedzi na temat danego kosmetyku, powinniśmy odnaleźć na opakowaniu, ale możemy również sprawdzić opinie klientów, którzy zwykle swoje recenzje pozostawiają na portalach tematycznych lub w sklepach internetowych pod danym produktem.
Nivea Men Sensitive – balsam do skóry i krótkiej brody zapewnia kompleksową pielęgnację zarostu, ale też naszej cery. Przynosi błyskawiczną ulgę podrażnionej skórze. Ma świetne właściwości kojące – eliminuje pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, czy też napięcie skóry wywołane przesuszeniem.
Nieocenione dla naszego zarostu – obok balsamów do brody – są też wszelkiego rodzaju odżywki oraz maski. Dobre produkty można kupić już za kilka bądź kilkanaście złotych. By My Beard – odżywka do brody i zarostu ma formę balsamu i może być stosowana do każdego rodzaju zarostu. Dzięki wysokiej zawartości mentolu, szybko niweluje uczucie podrażnienia i swędzenia, które wywołane jest m.in. wzrostem włosów. Skład bardzo dobrze uzupełniają olejki, m.in. jojoba, awokado, czy arganowy, które wykazują silne właściwości nawilżające i zmiękczające.
Bardzo dobrymi recenzjami cieszy się również Qiriness Men Fluide Barbe Beard Conditioner – odżywka do brody o konsystencji fluidu. Świetnie nawilża skórę twarzy, ale też doskonale zmiękcza kilkudniowy zarost. W bardziej ekstremalnych przypadkach możemy zdecydować się na serum, np. American Crew Beard Serum, które wygładza, zmiękcza, ale też odżywia i nabłyszcza.
Oczywiście coraz bardziej popularne stają się kosmetyki naturalne. Dzięki zestawom kosmetyków, możemy zdecydować się na kompleksową pielęgnację, np. Zew For Men Zadbany Brodacz – zestaw balsam do brody + mydło do brody + szczotka brodacza do profesjonalnej pielęgnacji zarostu. Balsamy do brody oraz mydła z tej serii zawierają węgiel drzewny pochodzący z Bieszczad, który działa ochronnie oraz bakteriobójczo.
Jak używać balsamów do brody?
Balsamy do brody pozwalają nie tylko w pełni kontrolować zarost, ale też odżywiają go, wygładzają i dodają blasku. Przy okazji świetnie pielęgnują skórę. Dzięki balsamom, stylizacja stanie się dziecinnie prosta. Jedną z większych zalet tego rodzaju kosmetyków jest fakt, że są bardzo wydajne. Wystarczy odrobina preparatu, a wystylizujemy brodę w dowolny sposób, a efekt utrzyma się przez długie godziny.
Nie zapominajmy jednak, że podstawą jest dokładne i regularne oczyszczanie zarostu. Posłużyć do tego mogą specjalistyczne szampony lub mydła. Od czasu do czasu warto też sięgnąć po peeling. Oczywiście wymiennie z balsamami, możemy stosować również olejki, które świetnie regenerują zarost i chroni go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Z kolei następnie powinniśmy sięgnąć po odpowiednio dobrany balsam. Olejki i balsamy świetnie się uzupełniają, dlatego w męskiej kosmetyczce powinny znaleźć się oba produkty.
Odpowiednio dobrany balsam – co to oznacza? Pod uwagę musimy wziąć kilka elementów, np. skład. Warto, by miał jak najwięcej naturalnych składników. Tych, które składają się niemal wyłącznie z substancji chemicznych, powinniśmy unikać. Drugą ważną kwestią jest moc utrwalenia balsamu, bowiem jednym z ich ważniejszych zadań jest stylizowanie fryzury. Warto więc dostosować moc chwytu do rodzaju swojego zarostu. Do wyboru mamy zwykle balsamy o lekkim, średnim oraz mocnym chwycie. Wybierając balsam, musimy też wybrać jego konsystencję. A te są naprawdę różnorodne: płynne, konsystencja kremu, forma emulsji, wosku... Tu tak naprawdę decydują nasze osobiste upodobania i kwestia tego, która konsystencja okazuje się dla nas najłatwiejsza i najbardziej przyjemna w aplikacji.
Balsamy do brody raczej nie powinny stwarzać żadnych problemów podczas użycia. Stosuje się je podobnie, co inne kosmetyki do pielęgnacji brody, czyli po pierwsze, powinniśmy rozgrzać kosmetyk w dłoniach i partiami aplikować go na brodę, delikatnie go wmasowując (opuszkami palców). Każda kolejna warstwa balsamu spotęguje końcowy efekt, m.in. siły utrwalenia. Balsamy można nanieść na brodę również za pomocą profesjonalnej szczotki – to pozwoli na równomierne rozprowadzenie kosmetyków.