Która z nas choć raz w życiu nie założyła niewygodnych butów tylko dlatego, że były piękne? Mówi się, że piękno wymaga poświęceń, a największymi poszkodowanymi takich akcji były nasze stopy. To one codziennie razem z nami przemierzają kilometry, by pewnym krokiem realizować założone cele. Odpowiednio dobrane buty to gwarancja wygody i komfortu. Niestety w doborze butów często uwagę zwracamy na wygląd buta niż jego wygodę. Pamiętajmy, że ułożenie naszej stopy ma wpływ na naszą postawę. Bez względu na to czy nosisz szpilki, kozaczki lub obuwie sportowe. Odpowiednio dobrane wkładki do butów pomogą Ci zniwelować ból stóp, kolan, bioder, a nawet całego kręgosłupa. Wkładka sprawdzi się również w zapobieganiu powstawaniu odcisków i modzeli.
wkładki do butów – jakie wybrać?
Odpowiednio dobrane buty sprawiają, że każdy nasz krok będzie pewny i wygodny. Niestety przy wyborze obuwia uwagę zwracamy tylko na to jak one wyglądają i prezentują na nodze. Wygoda i komfort często spada na drugi plam. Żadna z nas nie zastanawia się nad tym, jak dany but wpłynie na naszą postawę i ruch. Problem pojawia się z czasem od powstania nieprzyjemnych odcisków, po bóle stóp, a na bólach kręgosłupa kończąc. Bez względu na to jaki rodzaj butów nosisz, warto pomyśleć, o zakupie wkładki do butów.
Wkładki do butów dla sportowców
Chodzisz na siłownię, fitness, biegasz lub ćwiczysz w domu? Wkładki do butów sportowych często dostępne są w postaci pianki. Grubość ich wynosi najczęściej 3 mm. Możesz kupić wkładki uniwersalne do swojego rozmiaru lub skorzystać ze specjalnie dedykowanych rozwiązań, które indywidualnie zostaną dostosowane do Twoich stóp. Te drugie rozwiązanie sprawia, że wkładka zostanie odpowiednio dopasowana do szerokości stopy, skutecznie stabilizuje piętę, wpłynie na efektywność chodu i zredukuje ból nóg, bioder i kręgosłupa, zmniejsza zmęczenie stopy oraz skutecznie odprowadza wilgoć i zmniejsza nieprzyjemny zapach. Sportowe wkładki do butów zapewniają większy komfort, co może sprawić, że osiągane przez Ciebie wyniki sportowe będą jeszcze lepsze. Każdy biegacz zwraca szczególną uwagę na buty, które zapewniają m.in. dopasowanie, lekkość, przyczepność i amortyzację. Bieganie sprawia, że cały ciężar naszego ciała ląduje na stopach. Wkładki to doskonałe uzupełnienie biegowego ekwipunku. Wkładki producentów są uniwersalne, ale dostępne na rynku są również skórzane i żelowe. Biegacz może również sam stworzyć własną wkładkę w profesjonalnych sklepach, które zmierzą stopą i dobiorą najlepsze rozwiązanie.
Korygujące wkładki do butów
Odpowiednio dobrane wkładki są dla naszych stóp tym samym, co okulary dla oczu. Takie rozwiązania wspomagają oraz korygują wady postawy i chodu. W zależności od Twoich problemów wkładka może odciążać bolesne miejsca, zwiększać amortyzację, prawidłowo stymulować pracę mięśni i redukować wady postawy. Wkładki korekcyjne wykonuje się często na specjalne zamówienie. Przed zakupem należy spotkać się ze specjalistą, który kompleksowo zbada stopę, dobierze odpowiedni materiał wkładki, dopasują ją do różnych typów obuwia.
Ocieplane wkładki do butów
Zimą i jesienią wiele kobiet narzeka na zmarznięte stopy. Obniżające się temperatury, przemoczone lub przemarznięte stopy mogą być przyczyną przeziębienia i innych chorób. Odpowiednio dobrane wkładki do pory roku gwarantują komfort termiczny i doskonale izolują stopę od podłoża. Jesienią sprawdzą się wkładki filcowe, z korka frotte lub te z folią aluminiową. Takie wkładki sprawdzą się, gdy temperatura nie spadnie poniżej 0°C . Podczas mrozów warto wybrać wkładki, które składają się z gęstej wełny, weluru lub polaru.
Żelowe wkładki do butów
Żelowe wkładki cieszą się bardzo dużą popularnością zwłaszcza wśród kobiet. Ich przeźroczystość sprawia, że bez problemu mogą być stosowane nawet w obuwiu otwartym. Żelowe wkładki dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Są łatwe w montażu i użyciu. Gdy się zabrudzą wystarczy tylko je przetrzeć. Można je również bez problemu odkleić, wymieć na nowe lub włożyć do innego obuwia. Na rynku dostępne są również taki, które można samemu dociąć i dopasować do swoich potrzeb. Wśród kobiet bardzo popularne są żelowe wkładki na obcasie. Poprawiają stabilność stopy i zmniejszają ból.
Świeże buty i dzięki wkładkom
Nieprzyjemny zapach obuwia to problem wielu osób. Źle wybrany materiał obuwia, brak wentylacji oraz nadmierna potliwość stopy prowadzi do rozwoju bakterii, które są odpowiedzialne za brzydki zapach. Wkładki zapachowe dbają o odpowiednią higienę stopy w bucie. Pochłaniają wilgoć i zapewniają świeżość i uczucie suchości przez wiele godzin.
Wkładki do butów dla dzieci
Wady postawy pojawiają się już w wieku przedszkolnym. Rodzice już wcześniej powinni zadbać o prawidłową postawę swoich pociesz. Na rynku dostępne są wkładki korygujące dla dzieci, które pomagają skorygować ułożenie stopy, wpływają na podparcie stopy i zapobiegają już istniejącym wadom. Nad zakupem korekcyjnych wkładek do butów należy zastanowić się, gdy dziecko narzeka na bolące stopy, chodzi i układa w literę X, potyka się, chodzi na palcach, buty są wykrzywione w okolicach pięty. Dzieci bardzo często muszą zmierzyć się z problemem nadmiernie koślawego ustawienia pięt. Wkładki supinujące przynoszą ulgę, korygują wady postawy i pomagają przy takich schorzeniach jak płaskostopie.
Czy istnieją idealne wkładki do butów?
Okazuje się, że nie ma na rynku idealnej wkładki, która sprawdzi się u każdego. Każda wkładka musi być dopasowana do Twojej stopy, formowana bezpośrednio na niej, dopasowana do wady postawy i obuwia. Oznacza to, że wkładki to kwestia w pełni indywidualna. Wybierając takie rozwiązanie ważne jest, by wkładka była termoformowalna. Oznacza to, że po podgrzaniu jej do określonej temperatury można ją dowolnie formować. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta może na wizycie kontrolnej nadać wkładce nowy kształt bez konieczności zamawiania nowej.
Stopy to część ciała, o której często zapominamy. Właśnie od prawidłowego ustawienia stóp, doboru obuwia zależy nasz komfort przez cały dzień. Odpowiednia amortyzacja i ułożenie wkładki do butów wpłynie prawidłowo na funkcjonowanie naszego organizmu.