Każda z nas marzy o pięknych i zadbanych stopach. Przypominamy sobie o nich zwykle latem, gdy szykujemy się do wakacyjnych wyjazdów i chcemy założyć klapki lub sandałki. Niestety, by skóra wyglądała dobrze należy odpowiednio wcześniej o nią zadbać. Czy wiesz, że skóra na podeszwach stóp jest nawet 4 razy grubsza od pozostałych części ciała? Skóra na stopach ma za zadanie ochronić zakończenia nerwowe przed uszkodzeniami. Czynniki zewnętrze powodują, że skóra zaczyna twardnieć i wyglądać nieestetycznie.
Twoja skóra na stopach jest twarda i zgrubiała? Tarki do stóp pomogą Ci utrzymać stopy w doskonałej kondycji.
Dlaczego skóra na stopach robi się szorstka i zrogowaciała?
Jesień i zima to okres, gdy chowamy stopy w ciepłych butach, które nie zawsze zapewniają odpowiednią wentylację. Zimą na naszych stopach często mogą pojawić się pęknięcia i nieestetyczne zrogowacenia naskórka. Tylko systematyczna pielęgnacja pozwala na utrzymanie stóp w doskonałej kondycji przez cały rok. Co wybrać? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Możemy m.in. wybrać tarki do stóp, pumeksy, pilniki lub pilniki elektryczne. Wszystkie te urządzenia pomagają usunąć zrogowacenia naskórka i zniwelują efekt tzw. popękanych pięt.
Naskórek najczęściej twardnieje na stopach. Jest to mechanizm obronny skóry. Ta naturalna bariera powstaje, gdy nosimy buty bez skarpetek, mamy niepoprawny chód, nosimy za małe lub za duże buty lub wysokie obcasy. Zrogowacenia powstają, gdy skóra na podeszwach stóp staje się wysuszona, szorstka, i chropowata. W miejscach, gdzie skóra narażona jest na uciski i otarcia najczęściej rogowacieje i przybiera żółty kolor. Najczęściej w okolicach pięt i środstopia możemy zauważyć żółtawe i szorstkie fragmenty skóry. Warto wiedzieć, że zrogowacenia nie są żadną poważną chorobą. Brak odpowiedniej pielęgnacji i rezygnacja z usuwania takiego naskórka może być przyczyną bolesnego pękania skóry i infekcji bakteryjnych.
Czym są tarki do stóp?
Tarki to narzędzia najczęściej wybierane przez kobiety. Ich używanie jest zdecydowanie bardziej wygodniejsze niż pumeks. Tarka zwykle składa się z wygodnej rączki (drewnianej lub plastikowej) oraz powierzchni ścierającej i zwykle składa się z dwóch stron. Po jednej znajduje się warstwa ścieralna składająca się z grubych ziaren. Sprawdza się ona podczas usuwania zbędnego naskórka na stopach. Druga jest delikatniejsza i odpowiada za "wypolerowanie" skóry. Wygładza ją i zapobiega powstaniu efektu poszarpanych pięt.
Jakie tarki do stóp wybrać?
Najpopularniejsze są metalowe tarki do stóp. Łatwo się je myje i nie tracą swoich właściwości ścierania. Pamiętajmy jednak, że metal ma tendencję do gromadzenia się rdzy. Dostępne są również tarki z drewna, które pokryte są specjalnym papierem ściernym. Mogę się one jednak nie sprawdzić, gdy będą często moczone w wodzie.
Jak używać tarki do stóp?
Zrogowaciałą i popękaną skórę można usuwać na mokro lub sucho. Ścieranie na sucho może doprowadzić do bolesnych skaleczeń i przetarć. Tarki usuwają martwy naskórek w zależności od gradacji i materiału, z którego tarka jest zrobiona. Grube ziarna na tarce usuwają martwy naskórek i pozwalają oszczędzić czas takiego zabiegu. Mniejsza grubość pozwoli wypolerować i wygładzić skórę. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o sile nacisku. W przypadku pilników elektrycznych mocniejsze dociśnięcie do skóry spowoduje zatrzymanie się głowicy ścieralnej. Intensywne ścieranie skóry może doprowadzić do bolesnych zatarć. Obsługa manualna nie jest dużym wysiłkiem, a cały zabieg pilęgnacyjny może trwać od kilku do kilkunastu minut. Pamiętaj, by po każdym użyciu tarki należy ją dokładnie umyć. Możesz to zrobić pod bieżącą wodą lub do mycia użyć specjalnej szczoteczki, która pomaga usunąć resztki naskórka.
Piękne i zadbane stopy to wizytówka każdej kobiety. Tarki do stóp szybko i kompleksowo pomogą Ci usunąć martwy naskórek i sprawią, że Twoje stopy będą wyglądać perfekcyjnie np. podczas wakacyjnych wyjazdów. Wykonuj zabiegi regularnie i ciesz się gładką skórą każdego dnia.