Lato to wymarzony czas większości z nas. Nic tak nie relaksuje jak ciepły piasek, morska, delikatna bryza i czas spędzony na opalaniu. Kąpiel słoneczna to nie tylko odpoczynek, ale także prozdrowotny zabieg dla naszej skóry. Każda z nas marzy o opalonej, brązowej skórze, która lśni i zachwyca przez długie tygodnie. Czasem jednak zbyt długie opalanie może zakończyć się nieprzyjemnym pieczeniem. Co zrobić, by skóra jak najdłużej zachowała swój blask, a egzotyczna opalenizna zachwycała? Utrzymaj efekt zdrowej skóry stosując kosmetyki po opalaniu. Podpowiadamy jakie produkty do pielęgnacji ciała przydadzą się po opalaniu.
Kosmetyki po opalaniu – chroń swoją skórę!
Opalanie to niezwykle relaksująca czynność, która sprawia, że nasza skóra staje się ciemniejsza, zdrowa i bardziej seksowna. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nadmierne wystawianie się na działanie promieni słonecznych może nieść za sobą negatywne skutki. Długi czas spędzany na opalaniu powoduje, że skóra się przesusza, staje się szorstka i szybciej się starzeje. Podczas kąpieli słonecznych promienie UVA wnikają wgłąb naszej skóry i niszczą związki, które odpowiadają m.in za jędrność i elastyczność. Oparzenia słoneczne zwykle większości z nas kojarzą się z latem i długim wylegiwaniem na plaży. Okazuje się jednak, że bardzo często do poparzeń dochodzi w wiosną, gdy wiele osób lekceważy pierwsze słońce i nie stosuje żadnej ochrony. Jak można się odpowiednio ochronić? Okazuje się, że zwykłe kremy i balsamy do ciała mogą nie gwarantować najlepszej ochrony. Bez względu na Twoją aktywność (np. relaks na leżaku w ogrodzie, plażowanie, gra w piłkę, praca w ogrodzie lub wędrówki górskie) nie zapominaj o kosmetykach do opalania. Najlepsze produkty znajdziesz w naszym sklepie. Możesz wybrać m.in preparaty w formie balsamu, emulsji lub gęstych kremów. Każdy kosmetyk zawiera środki, które chronią skórę przed działaniem promieniowania UV.
Producenci kosmetyków do opalania chwalą się, że ich produkty chronią przed promieniowaniem UV. Co to właściwie jest? Tutaj należy wrócić do lekcji fizyki, na których dowiedzieliśmy się, że słońce emituje promieniowanie elektromagnetyczne o różnej długości fal. Zaliczamy do nich m.in podczerwień, światło widzialne oraz promieniowanie UV. Same promieniowanie UV dzieli się na:
Promieniowanie UVC - większość tego promieniowania jest pochłaniana przez warstwę ozonową atmosfery naszej planety i nie ma dużego wpływu na człowieka.
Promieniowanie UVB - stanowią 5% promieni UV, które docierają do Ziemi. Natężenie różni się w zależności od pory roku i dnia. Właśnie promienie UVB są odpowiedzialne za naszą brązową, piękną i seksowną opaleniznę lub za poparzenia słoneczne, gdy zbyt długo będziemy przebywać na słońcu.
Promieniowanie UVA - jest to pozostałe 95% promieniowania, które dociera m.in do głębokich warstw skóry. Podobne promienie emitowane są przez większość lamp w solariach.
Kosmetyki po opalaniu – co to jest SPF?
Każdy kosmetyk po opalaniu zawiera środek, który chroni skórę przez promieniowaniem UV. Jest on zwykle określony jako SPF, czyli wartość liczbowa filtra UVA i UVB. Liczba ta określa zdolność do ochrony przeciwsłonecznej i czas, po którego upływie może dojść do nieprzyjemnego poparzenia słonecznego. Brak filtra oznacza, że skórę można poparzyć już po kilkunastu minutach. SPF to wielokrotność tego czasu. Oznacza to, że SPF 10 to ochrona na 2,5 godziny, SPF 20 to 5 godzin, a na SPF 50, to 12,5 godziny. Traktujmy poważnie oznaczenia na kosmetykach, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Kosmetyki po opalaniu – Twój niezbędnik w kosmetyczce
Bez względu na to jak długo planujesz przebywać na słońcu, w Twojej kosmetyczce zawsze powinny się znaleźć kosmetyki po opalaniu, które gwarantują, że Twoja skóra będzie odpowiednio nawilżona. Skorzystaj z najlepszych środków do ochrony przed słońcem i sprawdź m.in takie produkty jak np. balsamy po opalaniu, które działają kojąco i łagodząco na skórę po opalaniu. Cała formuła zostaje często wzbogacona m.in o wyciąg z aloesu, który posiada właściwości regenerujące i niwelujące zaczerwienienia oraz uszkodzenia naskórka.
Przypominamy, że letnia ochrona przed działaniem promieni słonecznych musi być uzależniona od typu skóry. Osoby z jasną karnacją, z pieprzykami i znamionami są bardzo narażone na negatywne skutki promieni UVA. Jeśli należysz do tej grupy osób, zadbaj o kremy i olejki z filtrem nawet przez cały rok.