Sole do kąpieli znane są od lat i charakteryzują się swoimi właściwościami detoksykacyjnymi. Taka kąpiel nie tylko odpręża i relaksuje, ale także przynosi ulgę mięśniom i stawom. Oprócz tego warto wiedzieć, że sól kąpielowa to także niesamowity kosmetyk, który łagodzi stany zapalne skóry, pomaga w walce z trądzikiem i łuszczycą.
Sól powstaje w procesie odparowania wody. Oznacza to, że dzięki temu cała zawartość minerałów jest mocno skondensowana. Jeśli więc po całym dniu zamierzasz urządzić w swojej łazience domowe SPA, użycie soli kąpielowych jest dobrym rozwiązaniem.
Przez wiele lat sole uważano jako zwykły dodatek kąpielowy. Okazuje się, że w wielu krajach sól kojarzy się z wieloma właściwościami zdrowotnymi. Kąpiel z dodatkiem soli nie tylko pomaga usunąć z organizmu toksyny, ale również działa rozluźniająco i relaksacyjnie. Czy wiesz, że w japońskich łaźniach dodaje się sól do bardzo gorącej wody? W czasie kąpieli stosuje się tzw. mechaniczne złuszczanie skóry. Taki zabieg działa niesamowicie oczyszczająco i detoksykacyjnie.
Kąpiel z dodatkiem soli to od lat pielęgnacyjny top. Najczęściej wykorzystywana sól do kąpieli pochodzi m.in. z Morza Azowskiego, Czarnego i jeziora Sakskiego. Zawarte w solach związki mineralne poprawiają ogólny wygląd skóry i mają duży wpływ na jej koloryt. Kryształki soli wykorzystane w kąpieli przywracają skórze jej jędrność i elastyczność.
Sole do kąpieli – jaką wybrać?
Uważa się, że musujące sole do kąpieli mają niesamowite właściwości, które przez lata były niedoceniane. Do kąpieli możesz dowolnie mieszać sole ze względu na ich pozytywny wpływ na zdrowie. Jakie sole możesz wykorzystywać?
Sól morska jest pozyskiwana poprzez odparowanie wody morskiej. Jest bogata w minerały i posiada wiele właściwości terapeutycznych. Dodanie soli morskiej do kąpieli pobudza krążenie, łagodzi skurcze mięśni, łagodzi bóle stawów i pleców.
Różowa sól himalajska uważana jest za jedną z najzdrowszych soli. Ta sól przez miliony lat formowała się we wschodnim pasie Karakorum w Himalajach. Sól himalajska posiada aż 84 minerały. Skutecznie obniża ciśnienie krwi, działa detoksykacyjnie oraz łagodzi podrażnienie skóry, trądzik i bóle stawów.
Sól Epsom to czysty związek mineralny siarczanu magnezu w postaci kryształków. Sprowadzana jest z Wielkiej Brytanii i z wyglądu wygląda na sól, ale jednak nie posiada w składzie chlorku sodu. Sól Epsom tak naprawdę nie jest solą, ale posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest do doskonałe źródło magnezu. W kąpieli pomaga wygrać ze zmęczeniem, rozluźnia mięśnie i łagodzi podrażnienia skóry.
Sól z Morza Martwego. Pomimo tego, że to sól pochodzi z morza, to znacząco różni się od innych soli morskich. Sól z Morza Martwego składa się tylko w 8% z chlorku sodu i charakteryzuje się dużą zawartością magnezu, siarczanów i potasu. Taka sól pomoże osobom, które narzekają na suchość skóry, wypryski i łuszczycę. Do najważniejszych właściwości możemy również zaliczyć działanie zmniejszające ból stawów.
Szara sól z Guerande. Jest ona zbierana ręcznie w miejscowości Guerande we Francji. Charakteryzuje się bogactwem minerałów, które sprawiają, że sól jest koloru szarego. Osoby, które zwracają uwagę na ilość sodu mogą być zadowolone, ponieważ sól z Guerande posiada jej niski poziom.
Sole do kąpieli – poznaj ich najważniejsze zastosowanie
Lubisz peelingi do ciała? Możesz wykorzystać do tego sól kąpielową, która nie tylko pomoże w codziennej pielęgnacji, ale pozytywnie wpływa na walkę z cellulitem. Sole wykorzystywane w kąpieli to jedne z najbardziej naturalnych kosmetyków, które skutecznie usuwają martwy naskórek.
Natomiast jeśli chcesz poprawić ukrwienie skóry, wykorzystaj sól do masażu. Taki masaż doskonale przygotowuje ciało na przyjęcie składników odżywczych i nawilżających, Oznacza to, że wszystkie drogocenne minerały w balsamach i mleczkach do ciała lepiej się wchłoną.
Sole łączą się także z olejkami do ciała. Olejki np. z waleriany, melisy lub kosodrzewiny nie tylko niesamowicie pachną, ale też odświeżają i chronią skórę przed działaniem wolnych rodników. W ten sposób możemy zatrzymać proces starzenia się skóry. Pamiętaj, że w zależności od wybranej soli możesz wyczuć zapach m.in. mango, brzoskwini, mięty, sosny, jodły, rozmarynu, figi. Taka kąpiel nie tylko pozytywnie wpłynie na kondycję naszej skóry, ale pozostawi na niej subtelną woń na ciele po kąpieli.
Jak przygotować kąpiel? Na przygotowanie relaksacyjnej kąpieli wystarczy tylko kila minut. Najlepiej rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Przyjmuje się, że optymalna temperatura wody to ok. 35-38 stopni Celsjusza. Wrzuć garść soli, miarkę lub zawartość saszetki. Innym sposobem jest wsypywanie soli bezpośrednio pod bieżącą wodę. Bez względu na sposób rozpuszczenia, zawsze postępuj z instrukcją na opakowaniu. Uznaje się, że kąpiele solankowe powinny trwać ok. 20 minut. Do uzyskania efektu odmłodzonej i w pełni zregenerowanej skóry bierz lecznice kąpiele 2-3 razy w tygodniu.
Sole do kąpieli – zrób je sama
Odpowiednio skomponowana kąpiel na bazie soli to gwarancja relaksu i odpoczynku po całym dniu. Podpowiemy Ci jak w kilka chwil możesz przenieść się w czasy starożytnego Egiptu. Sprawdź jak przygotować mleczną kąpiel Kleopatry.
Do przygotowania potrzebne będą 2 szklanki mleka w proszku, 1 szklanka soli Epsom, 1 szklanka soli morskiej, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 4-5 kropel olejku eterycznej (np. o zapachu lawendy). Do przygotowanej wcześniej miski wsyp sól Epsom, morską, sodę oczyszczoną i mleko w proszku i wszystko dokładnie wymieszaj. Dodaj olejek eteryczny i ponownie zmieszaj zresztą składników. Tak przygotowaną mieszkankę przełóż do słoika. Przygotuj gorącą kąpiel i jednorazowo dodaj pół szklanki gotowej mieszkanki. Ostatni krok jest najlepszy. Ciesz się relaksującą kąpielą!