Odpowiednia pielęgnacja stóp zapobiega powstawaniu odcisków i sprawia, że Twoje stopy w każdej sytuacji będą wyglądać pięknie i zdrowo. Jednym z najpopularniejszych sposobów na usunięcie zbędnego naskórka i zrogowaceń są pilniki do stóp, tarki i pumeksy. O dobrą kondycję stóp trzeba dbać przez cały rok. Wiedziałaś, że skóra na stopach możesz być nawet 4 razy grubsza niż na pozostałych częściach ciała? Skóra na podeszwach ma chronić zakończenia nerwowe przed uszkodzeniami. Wiele czynników zewnętrznych zwłaszcza jesienią i zimą sprawia, że skóra na stopach zaczyna twardnieć. Sposobem na utrzymanie skóry stóp w dobrej formie jest regularne korzystanie z pilników do stóp. Te urządzenia sprawiają, że Twoje pięty już po jednym zabiegu stają się gładkie i miękkie. Dzięki nim szybko i sprawnie można pozbyć się martwego naskórka, zrogowaceń i modzeli. Jakie pilniki wybrać, by Twoje stopy zawsze wyglądały pięknie?
Jak dbać o stopy zimą i jesienią?
Pilniki do stóp przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy latem każda z nas chce wyglądać niesamowicie. Wyobraź sobie spacery po plaży i opalanie w pięknym słońcu. Lato to czas na odsłanianie ciała. Cała magia może zniknąć, gdy zakładając swoje ulubione sandałki odsłonisz popękane pięty. Pamiętaj, że o stopy należy zadbać już wcześniej. Zimą i jesienią chowamy stopy w ciepłym obuwiu, które nie zawsze zapewniają najlepszą wentylację. Dlaczego naskórek na stopach twardnieje? Stopy po okresie zimowym są często zmęczone przez ciężkie buty i nieprzewiewne materiały. Nagromadzony przez miesiące nadmiar naskórka nie wygląda estetycznie, gdy chcemy nagle założyć odkryte buty. Twardniejący naskórek na stopach to mechanizm obronny skóry. Jest to swego rodzaju naturalna bariera. Zrogowacenia powstają, gdy skóra na podeszwach stóp staje się wysuszona, szorstka, i chropowata. Skóra rogowacieje i żółknie w miejscach, gdzie narażona jest na uciski i otarcia. By zapewnić stopom gładkość należy regularnie złuszczać martwy naskórek. Dobry pilnik to ratunek dla naszych stóp. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele pilników, które pomagają utrzymać stopy w dobrej kondycji. Jakie pilniki warto wybrać?
Jakie pilniki do stóp wybrać?
Istnieje kilka rodzajów pilników, których możemy użyć. Manualne narzędzia różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Najczęściej pilniki do stóp są wykonane m.in z plastiku (najpopularniejszy materiał pilnika, który radzi sobie z usuwaniem martwego naskórka. Plastikowe pilniki są dostępne w wielu kształtach i kolorach. Bez problemu można znaleźć model, który spełni wszystkie oczekiwania), drewna (jest to naturalna i ekologiczna opcja dla wszystkich miłośników biodegradowalnych akcesoriów. Część ścieralna stworzona jest z papieru ściernego. Pilniki drewniane nie są najtrwalsze i trzeba je co jakiś czas wymieniać. Częste używanie szybko zużywa część ścieralną), metal (jest to najtrwalszy materiał, z którego powstają pilniki. Zazwyczaj używa się nierdzewnej stali i nawet po zamoczeniu utrzymuje swoje właściwości. Metalowe pilniki są również łatwe do utrzymania w czystości. Jedyną ich wadą jest często nieporęczna rączka). Manualne pilniki mają zwykle podłużny kształt. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Obsługa manualna nie jest dużym wysiłkiem, a cały zabieg pielęgnacyjny może trwać od kilku do kilkunastu minut. Pamiętaj, by po każdym użyciu pilnika należy ją dokładnie umyć. Możesz to zrobić pod bieżącą wodą lub do mycia użyć specjalnej szczoteczki, która pomaga usunąć resztki naskórka.
Elektryczne pilniki do stóp
Pilnik elektryczny to w ostatnim czasie bardzo popularna opcja, która znacznie skraca cały proces piłowania. Elektryczne urządzenia bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem grubej warstwy naskórka. Nie trzeba ich również często wymieniać jak w przypadku manualnych pilników. Elektryczne pilniki do stóp w zależności od modelu i producenta mogą się znacząco różnić od siebie. Niektóre przypominają depilatory, kulki lub podobne są kształtem do łyżek lub jajek. Wybierając ergonomiczny kształt masz pewność, że dłonie nie zmęczą się podczas pracy. W takich urządzeniach stosuje się papier ścierny lub kamień. Działają zasilane bateriami lub posiadają akumulator i wyposażone są w stacje ładujące. Pilniki na prąd posiadają zwykle różne szybkości piłowania. Funkcja ta sprawdzi się doskonale dla osób z bardzo grubym naskórkiem. Producenci oferują również pilniki do stóp, których główki można odczepić, dokładnie umyć lub wymienić. Modele z zamkniętymi rollerami sprawiają, że po zabiegu osiadanie się białego pyłu wokół nas jest ograniczone. Przed użyciem ważne jest, by odpowiednio wymoczyć stopy. Dzięki temu cały zabieg będzie szybszy i łatwiejszy. Pilnika elektrycznego nie wolno używać na mokre stopy i trzymać go mokrymi rękami. Takie pilniki nie sprawdzą się też w wannie lub pod prysznicem. Woda, która wejdzie w głąb urządzenia może je uszkodzić. W najgorszym wypadku możemy zostać narażeni na porażenie prądem. Z pilników elektrycznych korzystają osoby, którym zależy na skróceniu całego procesu piłowania. Urządzenie łatwiej radzi sobie z grubym naskórkiem. Niestety zawsze istnieje ryzyko, że akumulator lub bateria wyczerpie się w momencie, kiedy jej potrzebujemy najbardziej. Do głównych zalet pilników elektrycznych zaliczamy:
Rolkę – rolka pilnika wykonana jest z bardzo dobrej jakości ścieralnych mikrodrobinek i kryształków. Cząsteczki kompleksowo ścierają zrogowaciały naskórek sprawiając, że skóra na stopie jest gładka i miękka.
Duża wytrzymałość – producenci zaznaczają, że jedna rolka wystarczy nawet na 12 zabiegów. Wysoka wytrzymałość wpływa na całkowity koszt eksploatacji urządzenia. Wkłady do pilnika można w każdym momencie dokupić.
Bezpieczeństwo – pilniki elektryczne są w pełni bezpiecznie. Delikatnie ścierają martwy naskórek bez obaw o ból, skaleczenia i ingerencję w strukturę naskórka.
Wygoda użytkowania – pilniki elektryczne są zaprojektowane tak, by używanie ich było w pełni wygodne i komfortowe. Ergonomiczne rączki sprawiają, że pilnik dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się podczas wykonywania zabiegu.
Sprawdzona jakość – użytkownicy zwracają uwagę nie tylko na cenę, ale również na materiały, z których pilnik został wykonany. Producenci przykładają do tego dużą wagę stawiając na jak najwyższą jakość swoich produktów.
Dlaczego pilniki do stóp są lepsze od tarki?
Wiele kobiet chcac usunąć martwy naskórek i zrogowaciałą skórę stosuje tarki do stóp. Okazuje się, że nie jest to do końca najlepsze rozwiązanie. Niepoprawne używanie tarki może łatwo zranić stopę, a po zabiegu naskórek szybciej rogowacieje. Nie jest ścierany jednolicie na całej powierzchni i wymaga użycia siły. Używanie tarki jest zwykle wygodniejsze niż pumeks. Tarka składa się z wygodnej rączki (z drewna lub plastiku) oraz części ścieralnej i zwykle składa się z dwóch stron. Po jednej znajduje się warstwa składająca się z grubych ziaren. Sprawdza się ona podczas usuwania zbędnego naskórka na stopach. Druga jest delikatniejsza i odpowiada za "polerowanie" skóry. Wygładza ją i zapobiega powstaniu efektu poszarpanych pięt. Zabieg z użyciem pilnika jest bezbolesny i łatwiejszy do przeprowadzenia. Wystarczy uruchomić urządzenie i przyłożyć do skóry. Najlepsze efekty uzyskuje się wykonując delikatnie koliste ruchy. Pamiętaj, że czas zabiegu zależy od stanu Twoich stóp.
Jak używać tarki do stóp i pilników?
Popękaną skórę i martwy naskórek można usuwać na mokro lub na sucho. Ścieranie na sucho może doprowadzić do skaleczeń i bolesnych przetarć. Tarki różnią się od siebie poziomem gradiacji i materiałem, z którego są stworzone. Grube ziarna usuwają martwy naskórek i oszczędzają czas takiego zabiegu. Mniejsza grubość służy do "wypolerowania" i wygładzenia skóry. W przypadku manualnej tarki lub pilnika od Ciebie zależy siła nacisku. W przypadku urządzeń elektrycznych mocne dociśnięcie do skóry sprawia, że głowica pilnika się zatrzymuje. Pamiętaj, by po każdym zabiegu dokładnie umyć pilnik lub tarkę. Możesz to zrobić pod bieżącą wodą lub użyć specjalnej szczotki, która usunie resztki naskórka.