Szpilki, koturny, obuwie zimowe lub sportowe. Buty bez względu na ich rodzaj po pewnym czasie mogą brzydko pachnieć. Nie ma chyba nic bardziej krępującego niż nieprzyjemny zapach po zdjęciu obuwia, gdy jesteśmy u kogoś z wizytą. Za brzydki zapach odpowiada pot i bakterie. Nasze stopy i obuwie potrzebują co jakiś czas potężnej dawki odświeżenia. Jeśli chodzi o stopy to do zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy regularne mycie, ścieranie martwego naskórka i nawilżanie. Zapach z butów można usunąć stosując odświeżacze do butów, które zredukują zapach i bakterie, które znajdują się w środku. Jak to zrobić? Co wybrać? Jakie środki są najlepsze i czy można domowymi sposobami usunąć brzydki zapach z butów?
Dlaczego stopy i buty brzydko pachną?
Przyczyną brzydkiego zapachu stóp i butów jest nadmierne pocenie się. W naszych butach tworzy się mikroklimat, który sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów odpowiadających za nieprzyjemny zapach. Głównym problemem jest pot oraz słaba jakość materiałów, z których wykonane są buty i skarpetki. Sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza i nie pozwalają stopom oddychać. Właśnie to doprowadza do nadmiernego pocenia. Okazuje się, że wystarczy wyeliminować kilka nawyków, by raz na zawsze problem brzydko pachnących butów szybko zniknął. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
Odpowiednią higienę – ważne jest, by codziennie dokładnie myć stopy. Doskonale sprawdzą się antybakteryjne mydła oraz peelingi, które pomagają usunąć martwy naskórek.
Wilgoć – to właśnie ona w głównej mierze odpowiada za nieprzyjemny zapach butów. Mokre środowisko jest idealne do rozwoju bakterii i grzybów. Utrzymanie suchych butów i stóp jest tutaj kluczowe w walce z nieprzyjemnym zapachem.
Odświeżacze do butów, dezodoranty i spraye – pomagają szybko i sprawnie usunąć brzydki zapach z obuwia.
Skarpetki – zwracaj uwagę jakie skarpetki nosisz. Te wykonane z materiałów syntetycznych sprzyjają powstawaniu brzydkiego zapachu. Wybieraj te wykonane z bawełny lub bambusa.
Dezodoranty do stóp i odświeżacze do butów są bezpieczne
Buty i skarpetki wykonane ze sztucznego tworzywa sprawiają, że wilgotne, ciemne i gorące środowisko wpływa na namnażanie bakterii i grzybów. Z problemem nadmiernego pocenia zmaga się wiele osób. Nadmierne pocenie może być przyczyną grzybicy stóp. Aby do niego nie dopuścić, należy zadbać w pierwszej kolejności o przyjazne dla stóp obuwie i skarpetki. Buty najlepiej, aby były skórzane, nieplastikowe. Skarpety powinny pozwalać skórze oddychać. Dobrym wyborem będą bawełniane i bambusowe. Uważasz, że wszystkie zmiany jakie wprowadziłaś w życie dalej nie rozwiązują problemu? Skorzystaj z odświeżaczy do butów i dezodorantów do stóp. Na rynku dostępne są m.in dezodoranty antybakteryjne do stóp. Takie preparaty charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi. W swoim składzie zawierają często miętę i szałwię, wpływają na pot i neutralizują przykry zapach. Dezodoranty antygrzybicze koncentrują się na usunięciu wszystkich czynników, które wpływają na rozwój grzybicy. Sprawdzą się one zwłaszcza, gdy często korzystasz z obuwia sportowego i korzystasz z szatni i basenów. Takie dezodoranty oprócz składników przeciwgrzybiczych posiadają też ekstrakty, które zmniejszają zmęczenie stóp. Antyperspiranty w kremie to natomiast kosmetyki, które regulują nadmierne pocenie stóp. Dezodoranty do stóp redukują brzydki zapach i zapobiegają pękaniu skóry. Produkt cechuje się bardzo szybką wchłanialnością.
Często za nieprzyjemny zapach odpowiadają wysokie temperatury i stopień aktywności fizycznej. Źle dobrane buty również mają duży wpływ na nieprzyjemny zapach. Kupując obuwie należy wybierać te wykonane ze skóry naturalnej. Takie obuwie utrzymuje doskonałe właściwości i nie powoduje nadmiernej potliwości. Latem warto natomiast korzystać z odsłoniętych sandałków i klapek zamiast "modnych" trampków, które mogą powiększyć problem nadmiernej potliwości. Jeśli chodzi o obuwie sportowe wybór jest bardzo duży. Wybieraj modele, które charakteryzują się lekkością (nie męczą stopy) oraz zapewniają najwyższy stopień wentylacji. Poza wyborem odpowiedniego obuwia zwracaj uwagę na wkładkę. Wkładki wykonane z naturalnych włókien i dodatkiem węgla aktywnego redukują rozwój bakterii.
Odświeżacze do butów w formie dezodorantów, sprayów lub domowych mieszanek doskonale niwelują brzydkie zapachy i działają antybakteryjnie i grzybiczo. W butach spędzamy dziennie wiele godzin. Ważne więc jest, by w każdym momencie czuć się komfortowo i wygodnie.
Jaki odświeżacz do butów wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które usuną brzydki zapach z obuwia. Odświeżacze do butów skutecznie rozwiążą ten problem i sprawdzą się praktycznie w każdym rodzaju obuwia. Odświeżacze do butów neutralizują brzydką woń, doskonale dezynfekują obuwie i pozostawiają świeży i przyjemny zapach. Odświeżacze zapobiegają również rozwojowi bakterii. Pasują do każdego modelu butów, sprawią, że poczujesz się świeżo, komfortowo podczas każdego kroku.
Jak zrobić domowy odświeżacz do butów?
Czy wiesz, że odświeżacze do butów można zrobić samemu ze składników dostępnych w Twoim mieszkaniu? Do najprostszych sposobów zaliczamy:
Cytrusy – wystarczy pokroić cytrusy (np. cytryny, pomarańcze, grejpfruty) na plasterki lub zetrzeć skórkę. Następnie włóż je na całą noc do buta umieszczając np. na chusteczce, by nie miały styczności z wnętrzem buta.
Sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia – wystarczy łyżka stołowa jednego z tych produktów, by brzydki zapach zniknął. Pozostaw sodę lub proszek na kilkanaście godzin w bucie, a następnie dokładnie wytrzep. Soda i proszek doskonale wchłaniają wilgoć i niwelują brzydki zapach.
Kwasek cytrynowy – tworząc odświeżacze do butów na bazie kwasku cytrynowego należy użyć kwasku oraz łyżki stołowej soli kuchennej. Wszystko dokładnie wymieszaj i wsyp do obuwia. Po całej nocy wytrzep buty i usuń pozostałości po tej mieszance.