Naturalne antyperspiranty to kosmetyki, które pomagają nam w zachowaniu odpowiedniej higieny osobistej. Obecnie nikt z nas nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji bez tego środku. Naturalne antyperspiranty cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością i stają się alternatywą dla kosmetyków, które w swoim składzie posiadają aluminium. Podpowiadamy czym charakteryzują się takie naturalne kosmetyki i na co zwrócić uwagę.
Czym są antyperspiranty i czym się różnią od naturalnych antyperspirantów?
Nie ma nic bardziej krępującego niż mokre plamy na ubrany i brzydki zapach spowodowany przez pot. Nadmierne pocenie jest dużym problemem i może dotyczyć większości z nas. Antyperspiranty to kosmetyki, których zmniejszają wydzielanie potu i zwalczają nieprzyjemny zapachu. Taki środek stosujemy bezpośrednio na pocące się części ciała. W ten sposób maskujemy nieprzyjemny zapach potu i zyskujemy komfort na wiele godzin. Pamiętajmy, że pocenie pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu i odpowiada za funkcję termoregulacyjną. Nasz organizm przez cały czas utrzymuje taką samą temperaturę. Wyższa temperatura otoczenia sprawia, że organizm chce się schłodzić i wydziela pot. Dostępność antyperspirantów sprawia, że bez problemu możemy je zabrać na siłownię, do pracy lub podróży. Występują m.in w kulce, sztyfcie, aerozolu lub chusteczek. Wszystko po to, by w każdym momencie móc skorzystać z natychmiastowego odświeżenia. Naturalne antyperspiranty w swoim składzie nie zawierają chemicznych konserwantów, zapachów i barwników.
Gdy temperatura powietrza zaczyna wzrastać jak bumerang wraca temat ochrony przed potem. Popularny staje się również temat naturalnej ochrony bez użycia kosmetyków, które w składzie posiadają sole aluminium. To właśnie aluminium w składzie kosmetyków wzbudza w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Przeciwnicy twierdzą, że substancje znajdujące się w popularnych dezodorantach i antyperspirantach zawierają parabeny i związki glinu, które wnikają w skórę, wchodzą w DNA i mogą być przyczyną powstawania zmian nowotworowych. Na opakowaniu w składzie INCI aluminium znajdziemy najczęściej pod takimi nazwami jak Aluminium Chloride, Aluminium Sulphate, Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Phenosulphate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex.
Jak działają antyperspiranty?
Okazuje się, że ludzki pot nie ma zapachu do czasu, aż nie zostanie on sfermentowany przez bakterie. Funkcją potu jest termoregulacja ciała. Gdy skóra traci swoje pH (np. przez umycie skóry mydłem o odczynie zasadowym), staje się idealnym środowiskiem dla bakterii, które żywią się potem, martwym naskórkiem i komórkami włosów. Za brzydki zapach potu odpowiada m.in kwas trans-3-metylo-2-heksenowy. Dziennie człowiek wydziela ok 2,5 litra potu. Pocić się możemy w wielu sytuacjach (np. gdy chodzimy, biegamy, podczas snu lub w stresujących sytuacjach). Osoby aktywne fizycznie mogą dziennie wydzielić nawet 5 litrów potu. Uprawiając sport należy więc zawsze pamiętać o odpowiednim poziomie nawodnienia.
Antyperspiranty „klasyczne” oraz naturalne antyperspiranty pomagają zatrzymać lub spowolnić proces wydzielania potu obniżając wilgotność środowiska, w którym żyją bakterie. Działanie takiego kosmetyku jest oparte na składniku soli glinu. Wchodzą one w związek z włóknami keratyny, które znajdują się przewodach wyprowadzających gruczoły potowych. Zastanawiasz się jakie naturalne antyperspiranty lub dezodoranty wybrać? Kosmetyki, które chwalą się w 100% naturalnym składem są bezpieczne i nie powinny zawierać takich substancji jak sole aluminium, ftalany, parabeny i sztuczne barwniki. Oprócz tego charakteryzują się działaniem hipoalergicznym i skutecznie eliminują brzydki zapach. Naturalne antyperspiranty i dezodoranty swój skład opierają na naturalnych wyciągach roślinnych. Odświeżają i maskują zapach. Takie kosmetyki sprawdzą się u osób mających problem z nadmiernym poceniem. Kosmetyki bez chemii najsilniej działają przez pierwsze 2 godziny po aplikacji.
Czym się różnią antyperspiranty i dezodoranty?
Działanie dezodorantów opiera się na maskowaniu zapachu potu. Głównym składnikiem większości tych kosmetyków jest alkohol, substancje zapachowe i antybakteryjne. Związki chemiczne w dezodorancie zmniejszają ilość bakterii na skórze i przeciwdziałają rozkładowi potu. Używanie dezodorantu nie ma wpływu na intensywność pocenia, a działanie jest krótkotrwałe i delikatne. Antyperspiranty w swoim składzie zawierają dodatkowe związki chemiczne, które skutecznie ograniczają pocenie. Sole glinu po wpływem ciepła i wilgoci regulują intensywność wydzielania potu. Antyperspirant działa tak długo, jak długo pozostaje na skórze.
Naturalne antyperspiranty dostępne są m.in. w formie sztyftu, sprayu, w kulce lub kremie. W ich składzie najczęściej znajdziemy takie składniki jak:
Ałun – to naturalny górski minerał, który nie ma zapachu i składa się z naturalnie występujących soli potasu i aluminium. Charakteryzuje się działaniem hypoalerigcznym i bakteriobójczym. Dodatkowo hamuje powstawanie bakterii, które to właśnie są w pełni odpowiedzialne za przykry zapach potu. Ciekawostką jest to, że naturalne antyperspiranty na bazie ałunu są dostępne w formie kamienia, sprayu lub sztyftu. Jakiś czas temu o ałunie było bardzo głośno. Ten naturalny kryształ zyskał swoich zwolenników. Z czasem okazało się, że ta naturalna alternatywa dla kosmetyków bez aluminium posiada w swoim składzie siarczany amonowo-glinowe – czyli związki chemiczne, które w składzie zawierają glin.
Puder z bambusa – to bezzapachowy proszek, który otrzymuje się z rozdrobnionego ekstraktu z wnętrza łodygi Bambusa Arundinacea rosnącego w Indiach. Puder bogaty jest w krzemionkę i działa antybakteryjnie.
Woda kwiatowa BIO – woda kwiatowa np. z róży lub owoców zapewnia uczucie czystości i świeżości.
Substancje pielęgnacyjne – zaliczamy do tego wyciągi z aloesu, ekstrakty owocowe, olejki eteryczne.
Naturalne antyperspiranty – jak je zrobić?
Popularność kosmetyków naturalnych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na stworzenie własnego preparatu w domowych warunkach. Naturalne antyperspiranty ałunowe – skład: ok. 120 ml gorącej wody, łyżeczka ałunu w pudrze/proszku, 20 gram kryształu ałunu oraz ulubione olejki eteryczne. W szklance letniej wody wymieszaj wszystkie składniki i dodaj olejki eteryczne. Całą mieszankę przelej do buteleczki z atomizerem. Do antyperspirantu w sztyfcie będziesz potrzebowała łyżki masła kakaowego, masła shea, oliwy, wosku pszczelego, sody oczyszczonej, 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej, kapsułki wit. E oraz olejków eterycznych. Umieść słoik na ściereczce w garnku i umieść w nim masła, oliwę i wosk. Pamiętaj, by woda nie wlała się do słoika. Podgrzewaj wszystko tak długo, aż wszystko się rozpuści. o zdjęciu z ognia dodaj sodę oczyszczoną i mąkę ziemniaczaną. Mieszaj aż do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na sam koniec, gdy masz pewność, że wszystkie składniki odpowiednio się połączyły dodaj olejki eteryczne i zawartość kapsułki z witaminą E. By uzyskać efekt antyperspirantu w sztyfcie użyj pustego pojemnika po takim kosmetyku w i umieść całość w lodówce, by masa odpowiednio stężała. Tak powstałe naturalne antyperspiranty nie tylko są w pełni bezpieczne, ale również niesamowicie pachną i będą cieszyć właścicielkę przez dłuższy czas.