Gumki i kondomy. To tylko niektóre określenia na prezerwatywy. Obecnie to najpopularniejszy środek antykoncepcyjny, który swoją sławę zawdzięcza niskiej cenie i bardzo szerokiej dostępności. Na rynku kupisz różne modele, które będą się różnić kolorami i rozmiarami. Ich główna funkcja przez lata pozostała taka sama. Mają chronić przed chorobami, które przenoszone są drogą płciową oraz niechcianą ciążą. Sprawdź, które prezerwatywy są obecnie najlepsze i jakie wybrać.
Historia prezerwatywy
Temat antykoncepcji jest znany od wieków. Obecnie prezerwatywy wykonywane są z lateksu, a dawniej wykonywane były ze zwierzęcych jelit. Egipcjanie używali ich już w 1350 r.p.n.e. jako ozdoby na penisa. Popularność prezerwatywy jako środka ochronnego przed niechcianą ciążą przypisuje się na wiek XVIII. Kościół przez lata oceniał "gumki" jako coś negatywnego i złego. Pierwsza lateksowa prezerwatywa powstała natomiast w 1912 roku. Pamiętajmy, że lateks pomimo lat nie jest materiałem idealnym. Wiele osób jest na niego uczulona lub przez lateks nie odczuwa odpowiedniej dawki przyjemności. Te problemy sprawiają, że producenci prześcigają się w dodatkach w postaci środków i substancji, które zwiększają doznania i materiałów, które nie wchodzą w żadne reakcje alergiczne. Okazuje się, że poliluteran, poliizopren i żywica AT-10 są syntetycznymi materiałami nadającymi się na prezerwatywy i sprawiają, że są cieńsze od tych lateksowych.
Prezerwatywy sposobem na niechcianą ciążę?
W obecnych czasach istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, ale żadna metoda nie daje stuprocentowej pewności. Jeśli wraz ze swoim partnerem korzystasz z "gumek" dobierz takie, które spełnią Twoje indywidualne potrzeby. Skuteczność tej metody w głównej mierze zależy od jej prawidłowego używania. Z pozoru banalne, ale potrafiące przysporzyć kochankom wielu problemów. Pamiętaj, że założona prezerwatywa jest naciągnięta na całą długość penisa. Na jej końcu znajduje się wypustka na nasienie. Oznacza to, że plemniki nie dostaną się do pochwy partnerki. Skuteczność działania prezerwatywy zależy m.in od odpowiedniego jej rozmiaru do członka. W ten sposób można uniknąć pęknięć lub zsuwania się podczas stosunku, właściwego zakładania i zdejmowania, zakupu produktu oryginalnego z odpowiednim certyfikatem, właściwego ich przechowywania, pilnowania daty ważności, wyposażenia w dodatkowy środek plemnikobójczy.
Czy wiesz, że wskaźnik Perla ocenia skuteczność prezerwatywy jako metody antykoncepcyjnej na poziomie 3-7? Im mniejsza wartość, tym skuteczność wyższa. Plaster ma 0,9 a pigułki antykoncepcyjne 0,2-0,5.
Przypominamy, że różnego rodzaju wypustki, kolory i wartości zapachowe i smakowe nie wpływają na skuteczność. Stosując żele intymne, lubrykanty i olejki sprawdź czy możesz je łączyć z lateksem.
Jakie prezerwatywy możesz kupić na na naszej stronie?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prezerwatyw. Dzielą się one nie tylko na rozmiar i materiał wykonania, ale również na kolor, kształt, zapach i substancje dodatkowe. Z dostępnych rozmiarów dostępne są m.in klasyczne, lateksowe (stanowią większość dostępnych na rynku. Produkuje się je z naturalnego kauczuku. Jest to bardzo rozciągliwy materiał, który odporny jest na łatwe pęknięcia. Nie powinien wywoływać alergii), bezlateksowe (powstają bez użycia lateksu. Zwykle wykonane są z poliizoprenu, poliuretanu lub syntetycznej żywicy AT-10. Z takiego rozwiązania powinni skorzystać alergicy. Takie kondomy są cienkie i bardzo wytrzymałe. Są popularne wśród osób, które oczekują większego poczucia przyjemności), prążkowane i z wypustkami (inna powierzchnia zapewnia inne doznania podczas stosunku), smakowe i zapachowe (ich zadaniem jest dodatkowe pobudzenie innych zmysłów. Sprawdzają się zwłaszcza podczas seksu oralnego), kolorowe (mają wprowadzić urozmaicenie podczas miłosnych igraszek), ze środkiem plemnikobójczym (zwiększają antykoncepcje), specjalnie nawilżane (wyposażone w specjalny lubtykant), przedłużające stosunek (pokryte są benzokainą, która opóźnia wytrysk), rozgrzewające lub chłodzące (zapewniają dodatkowe doznania partnerom).
Prezerwatywy – ich wady i zalety
Poziom skuteczności prezerwatywy ocenia się na poziomie od 85 do 98%. Do najważniejszych zalet stosowania tej metody antykoncepcyjnej zaliczamy skuteczność i ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (HIV, zapalenia wątroby typu B), skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn, dostępność bez recepty, brak skutków ubocznych, łatwość w użyciu, możliwość łączenia z innymi metodami antykoncepcji (plastry, tabletki), brak negatywnego wpływu na płodność, pomaga przedłużyć erekcję.
Do wad natomiast zaliczamy brak spontaniczności w kontaktach seksualnych, możliwość zsunięcia się prezerwatywy podczas stosunku, pęknięcie lub uszkodzenie, reakcje alergiczne, osłabienie doznań podczas seksu, zmniejszenie przyjemności.
Seks to przyjemność, zwłaszcza, gdy jest to bezpieczny seks. Prezerwatywy to najpopularniejszy środek antykoncepcyjny. Wypróbuj dostępne modele ze swoim partnerem i znajdźcie "gumkę" idealną.