Patyczki do uszu to dodatki kosmetyczne, które od lat znajdują się w naszych łazienkach. W ostatnim czasie na patyczki kosmetyczne spadła lawina krytyki. Wszystko przez to, że patyczki, zamiast usuwać w uchu woskowinę, wpychają ją głębiej, aż do przewodu słuchowego. Niewłaściwy sposób pielęgnacji może więc doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Wybierając je powinniśmy pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wrażliwa struktura ucha wymaga ostrożnego traktowania, dlatego tanie patyczki do uszu mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Podpowiadamy jakie jest ich inne zastosowanie.
Kiedy powstały patyczki do uszu?
Czy wiesz, że pierwsze patyczki higieniczne zostało wynalezione przez Polaka żydowskiego pochodzenia? W 1923 roku Leo Gerstenzang zainspirował się czynnościami żony, która owijała watą wykałaczki i czyściła nimi trudno dostępne miejsca w domu oraz przemywała ciało małego dziecka. Pierwsze serie produktu, były pakowane w sterylne pudełeczka, owinięte w pergamin, a następnie celofan. Na przestrzeni lat nazwa również się zmieniała od Baby Gays, aż do Q-Tips. Pierwsze reklamy patyczków pokazywały matki przemywające dzieciom patyczkami oczy, dziąsła, pępek i małżowiny uszne. Przez lata okazało się, że ludzie szczególnie upodobali sobie czyszczenie patyczkami uszów. Informacje o tym, że nie należy patyczków kosmetycznych wkładać do przewodu słuchowego pojawiły się już na opakowaniach w latach siedemdziesiątych XX wieku. Niestety nie zmieniło to przyzwyczajeń klientów, którzy wciąż widzieli, że patyczki do uszu były reklamowane jako narzędzie służące do higieny uszu.
Przypominamy, że woskowina w uchu jest naszą naturalną substancją ochronną. Jej kwaśne pH natłuszcza skórę kanału słuchowego i działa bakteriostatycznie. Zbyt częste usuwanie woskowiny za pomocą patyczków może doprowadzić do przesunięcia jej głębiej, w kierunku błony bębenkowej, co skutkuje zatkaniem kanału słuchowego. Najczęściej nieodpowiednie używanie patyczków prowadzi do zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego. Może też prowadzić do pogorszenia słyszalności, szumów i zawrotów głowy. Wbrew pozorom patyczki do uszu mają wiele zastosować. Sprawdzą się one m.in w usuwaniu makijażu. Nadają się do zmywania tuszu do rzęs, który zaraz po wyschnięciu często pozostawia nieestetyczne ślady na powiekach. Patyczki kosmetyczne mają wiele zalet. Są łatwe w użyciu a dobrej jakości bawełna zawarta w patyczkach higienicznych nie uszkodzi ucha i nie doprowadzi do infekcji. Dlatego kupując patyczki do uszu warto sprawdzić, czy materiał, którym czyścimy uszy zawiera w sobie na pewno 100% bawełny. Tylko dobrej jakości patyczki mogą dokładnie wyczyścić skórę bez ryzyka, że pozostawią na niej włókna bawełny. Zanim oczyścisz uszy upewnij się, że bawełna nie rozwarstwia się, jest zwarta i trzyma się mocno patyczka. Aby uniknąć infekcji, podczas oczyszczania uszu nigdy nie powinno się wkładać patyczków głęboko do środka ucha, bo właśnie tam znajduje się błona bębenkowa odpowiedzialna za prawidłowe jego funkcjonowanie. Niektóre patyczki kosmetyczne są nasączone specjalnym płynem antybakteryjnym, który chroni uszy przed urazami. Niektóre patyczki do uszu poza tym, że są wykonane ze specjalnego, elastycznego tworzywa ułatwiającego oczyszczanie, posiadają również wyciąg z aloesu, który łagodzi podrażnienia i polecany jest zwłaszcza dla osób posiadających wrażliwą skórę. Miękka bawełna bezpiecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia i nie podrażni wewnętrznej części ucha. Warto mieć zapas patyczków higienicznych, aby nigdy nie zabrakło ich w domu. Patyczki wykonane z trwałego tworzywa i czystej bawełny to świetne akcesorium codziennego użytku.
Do najciekawszych zastosować patyczków kosmetycznych zaliczamy:
Demakijaż oraz poprawki makijażu – patyczek sprawdzi się jako aplikator do nakładania cieni do powiek. Zmoczony pomaga zmyć tusz do rzęs lub szminkę. Lakier do paznokci ubrudził skórki? Nasączony zmywaczem patyczek sprawnie usunie wszystkie zabrudzenia. Patyczek sprawdzi się również w sytuacji, gdy nie możesz pobrudzić palców i rąk, a preparat musi mieć ograniczony kontakt ze skórą. Jak natomiast usunąć nadmiar kleju, przy aplikacji sztucznych rzęs? Bawełniana końcówka patyczka zrobi to szybko i przede wszystkim bezpiecznie. Patyczek kosmetyczny może być także używany jako roller pod oczy. Nasącz dwa patyczki do uszu ulubionym kremem i schowaj je w woreczku na noc w lodówce. Rano, gdy Twoje podkrążone oczy będą potrzebować ukojenia, użyj patyczków. W ten sposób poprawisz krążenie w naskórku i zaaplikujesz substancje odżywcze. Patyczki przydadzą się do wielu różnych zadań. Dzięki nim możesz z łatwością wydobyć resztkę ulubionego produktu, przydadzą się również do aplikowania maści leczniczych na wypryski. Jeśli jednak patyczków kosmetycznych, używasz najczęściej do oczyszczania uszu upewnij się, że robisz to poprawnie.
Co zamiast patyczków do uszu?
Chcesz wyczyścić uszy, a pod ręką masz tylko patyczki do uszu? Małżowinę i ujście przewodu słuchowego warto myć palcami i wodą podczas codziennych kąpieli. W momencie, gdy woda wleje się do ucha, zaczekaj aż sama wypłynie. Pamiętaj, by nie wycierać ucha ręcznikiem, ponieważ zalegająca wilgoć w uchu może doprowadzić do zapalenia ucha. Obecnie na rynku dużą popularnością cieszą się specjalne preparaty, które zmiękczają i rozpuszczają woskowinę. Zwykle występują one w formie kropli lub aerozolu. W sytuacji, gdy Twoje uszy przez dłuższy czas są zatkane, warto skorzystać z pomocy laryngologa.