Ciepłe miesiące to czas, gdy każda z nas chce zamienić ciężkie i zakryte obuwie na rzecz sandałków i lekkich butów. O kondycji naszych stóp zwykle przypominamy sobie zbyt późno. O ich dobrą kondycję należy zadbać już jesienią i zimą. Zrogowacenia i zgrubienia na stopach nie wyglądają estetycznie. Z pomocą przychodzi pumeks do pięt, który w dobie wciąż pojawiających się kosmetyków, kremów i pilników do stóp, cieszy się uznaniem wielu z nas. Dlaczego pumeks do pięt pozwala kompleksowo zadbać o nasze stopy? Jak go używać?
Dlaczego skóra na stopach robi się szorstka i zrogowaciała?
Zima i jesień to pory roku, gdzie nasze stopy wystawione są na bardzo poważną próbę. Niskie temperatury oraz ciepłe i często ciężkie obuwie może negatywnie wpłynąć na wygląd naszych stóp.
Na naszych stopach często mogą pojawić się pęknięcia i nieestetyczne zrogowacenia naskórka. Systematyczna pielęgnacja pozwala stopy w doskonałej kondycji przez cały rok. Co wybrać? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Tarki do stóp, pumeksy, pilniki lub pilniki elektryczne. Wszystkie te urządzenia pomagają usunąć zrogowacenia naskórka i zniwelują efekt tzw. popękanych pięt. Pomimo lat w dalszym ciągu pumeksy do pięt cieszą się dużą popularnością. Naskórek najczęściej twardnieje na stopach. Jest to mechanizm obronny skóry. Skóra twardnieje, gdy nosimy buty bez skarpetek, mamy niepoprawną technikę chodu lub nosimy za małe lub za duże buty lub wysokie obcasy. Zrogowacenia powstają, gdy skóra na podeszwach stóp staje się wysuszona, szorstka, i chropowata. W miejscach, gdzie skóra narażona jest na uciski i otarcia najczęściej rogowacieje i żółknie. W okolicach pięt i środstopia możemy czasem zauważyć żółte i szorstkie fragmenty skóry. Zrogowacenia nie są jednak żadną poważną chorobą. Bolesne pęknięcia skóry wynikają często z braku odpowiedniej pielęgnacji i systematycznego usuwania zbędnego naskórka.
Pumeks do pięt – materiał ten dawniej był nazywany pemzą. To wulkaniczna skała magmowa, która jest zbudowana z porowatego szkliwa wulkanicznego powstałego z silnie pienistej i gazującej lawy. Pumeks charakteryzuje się szklistą, drobnoziarnistą strukturą. Ten materiał powstaje, gdy lawa wydostaje się na powierzchnię, w skutek obniżenia ciśnienia rozpuszczone w niej gazy wydzielają w postaci pęcherzyków. Gdy lawa stygnie i jednoczenie twardnieje dochodzi do powstania swego rodzaju "piany". Pumeks może występować w różnych kolorach. Od jasnobrunatnych, jasnoszarych, białawych po niebieskawe. Głównymi składnikami są zwykle kwarc, plagioklas i biotyt. Swoją popularność zyskał dzięki swojemu wysokiemu stopniowi ścieralności. Sprawnie usuwa martwy naskórek, zrogowacenia, modzele i nagniotki. W obecnych czasach niektórzy twierdzą, że używanie pumeksu nie jest zbyt efektywne. Owszem usuwa martwy naskórek, ale stosowanie jego podczas wieczornych i porannych pielęgnacji ciała może nie być zbyt korzystne. Na stan pumeksu duży wpływ ma łazienkowa wilgoć. Pumeks szybko chłonie opary ze środowiska zewnętrznego. Może zdarzyć się tak, że pochłonięte zostaną substancje odpowiadające za rozwój chorób bakteryjnych i grzybiczych. Używanie takiego narzędzie może doprowadzić do tego, że różne zanieczyszczenia wejdą w głąb naszej skóry.
Jak używać pumeksu do pięt?
Okazuje się, że używanie pumeksu nie polega tylko na przetarciu pięt i odłożeniu go na łazienkową półkę przy wannie lub umywalce. Pumeks powinno się stosować raz na tydzień lub dwa tygodnie. Zbyt częste używanie może doprowadzić do nadmiernej nadbudowy nowego naskórka. Przypominamy, by pumeksowanie wykonywać delikatnie. Stosuj okrężne ruchy przy zrogowaciałych miejscach. Przed zabiegiem możesz również namoczyć stopy w wodzie z mydłem, by skóra była bardziej miękka. Po każdym zabiegu pumeks należy dokładnie wyczyścić z zabrudzeń i zalegającego, martwego naskórka. Czyść go pod strumieniem ciepłej wody. Możesz wykorzystać do tego szczotkę i mydło. Po wyczyszczeniu pamiętaj o odpowiednim wysuszeniu. Możesz pumeks bez problemu zostawić na słońcu. Błędem jest pozostawianie go na brzegu wanny lub na półce w kabinie prysznicowej. Wilgotne powietrze w łazience jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii we wnętrzu pumeksu. Przeniesienie drobnoustrojów z tego kamienia na skórę może wywołać choroby skórne np. grzybicę. O pumeks należy dbać, dlatego raz na trzy tygodnie należy go kompleksowo zdezynfekować wygotowując go we wrzątku lub zostawić w specjalnie przygotowanej solance na kilkanaście godzin. Gdy zauważysz, że Twój pumeks nie wygląda już dobrze, należy wymienić go na inny. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie używać pumeksu jako środku do higieny intymnej i nie należy go pożyczać innym osobom.
Jeśli nie jesteś przekonana do stosowania tego "kamiennego kosmetyku", możesz wybrać odpowiednik pumeksu w kremie. W takim kosmetyku peelingującym znajdziemy drobinki pumeksu oraz inne składniki, które pielęgnują skórę, działają łagodząco i regenerująco. Takie kremy mogą zwierać m.in olejki migdałowe, kwas mlekowy i alantoinę. Używanie kremu raz na zawsze usuwa kłopot z utrzymaniem kawałka pumeksu w higienicznym stanie. Peelingujące właściwości kremu sprawiają również, że nie tylko delikatnie złuszcza skórę, ale poprawia również krążenie w stopach.
Elektryczny pumeks do pięt
Pumeks do stóp może występować w kilku postaciach. Może występować w naturalnej formie (pumeks wulkaniczny). Jest on droższy, ale też bardziej twardszy i odporniejszy na zniszczenia, alergię i chłonność bakterii. Dostępny jest również pumeks syntetyczny, który jest lekki i charakteryzuje się szeroką gamą kolorów i niską ceną. Jest on bardziej chłonny jeśli chodzi o zarazki i grzyby. Taki pumeks należy częściej dezynfekować lub wymieniać na nowy.
Wbrew pozorom to nie wszystkie pumeksy jakie są dostępne na rynku. Nowością jest elektryczny pumeks, który kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Producenci takiego urządzenia często zapewniają, że zabieg wykonany w domu można porównać do tego, który jest zbliżony do zabiegu pedicure w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Urządzenie składa się zwykle ze stacji ładowania, wygodnej rączki, osłonki, pędzelka do czyszczenia oraz wymiennych głowic ścieralnych. Z takiego rozwiązania można korzystać na mokro i sucho. Warto jednak stosować się do zaleceń producenta.