Higiena okolic intymnych wymaga szczególnie troskliwego podejścia. Jest tak samo ważna jak codzienna pielęgnacja ciała, mycie twarzy, włosów i zębów. O strefy intymne dbają specjalne kosmetyki, z których mogą korzystać m.in kobiety w ciąży, po porodzie i w okresie połogu. Stosujesz płyny do higieny intymnej? Dzięki temu możesz utrzymać okolice intymne w odpowiedniej czystości. Zadbasz o swój komfort i zdrowie narządów płciowych. Pamiętaj, że higiena intymna zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji dróg rodnych podrażnień i zakażeń.
Higiena to nie temat tabu – stosuj płyny do higieny intymnej
Wszystkie kosmetyki intymne powinny charakteryzować się lekko kwaśnym odczynem pH, który zapewnia odpowiedni stan skóry i śluzówki miejsc intymnych. Kosmetyki do higieny intymnej dostępne są w wielu postaciach. Dostępne są np. bardzo delikatne emulsje bez barwników SLS, SLES i alergenów, płyny ginekologicznie, żele intymne do walki z podrażnieniami i upławami, emulsje do higieny intymnej dla kobiet w okresie menopauzy. To tylko niektóre produkty, które pomagają w utrzymaniu higieny na odpowiednim poziomie.
Wybierając łagodne substancje myjące należy zwracać uwagę, czy są wzbogacone o ekstrakty np. z aloesu, babki lancetowatej, kory dębu, rumianku, szałwii, czystka lub drzewa herbacianego. Dostępne są również preparaty z dodatkiem probiotyków i kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za odnawianie naturalnej flory bakteryjnej i chronią przed rozwojem bakterii i grzybów chorobotwórczych. Możemy również wybierać spośród kosmetyki intymne w opakowaniach z nakrętką lub z wygodną pompką. Coraz częściej możemy też spotkać w drogeriach kosmetyki intymne dla mężczyzn. Działają odświeżająco i niwelują przykry zapach. Podobnie jak środki dla kobiet chronią przed rozwojem drobnoustrojów, wpływają korzystnie na florę bakteryjną i zwiększają odporność na infekcje. Dlatego ważne jest, aby podczas codziennej pielęgnacji korzystać z kosmetyków dedykowanych, jakimi są właśnie kosmetyki intymne.
Dlaczego warto korzystać z płynów do higieny intymnej?
Wiele kobiet w codziennej pielęgnacji i utrzymaniu czystości nie wyobraża sobie bez specjalnych preparatów. Najpopularniejszym kosmetykiem są płyny do higieny intymnej. Dlaczego są one tak popularne?
Płyny do higieny intymnej w swoim składzie są bardzo podobne do żeli pod prysznic. Wybierając płyn w jego składzie powinien się znaleźć m.in kwas mlekowy, wyciąg z kory dęby, rumianek, babka lancetowata, nagietek, wyciąg z borówki, betaina, panthenol, gliceryna roślinna, aloes,alantoina. Niestety na rynku dostępne są również preparaty, których skład pozostawia wiele do życzenia. Wybierając płyn należy unikać m.in silnych środków myjących (SLS, ALS), substancji zapachowych, barwników, alkoholu, formaldehydów i jego pochodnych, silnych konserwantów, parabenów.
Dlaczego wybór płynu do higieny intymnej jest ważny?
Brak odpowiedniej pielęgnacji miejsc intymnych może się skończyć bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zawsze miejsca intymne mogą zostać zaatakowane przez szkodliwe bakterie, grzyby i patogeny. Właściwa higiena sprawia, że zadbasz o odpowiedni poziom wewnętrznej mikroflory pochwy. Jej zły stan może się objawiać np. bólem podczas stosunku, częstymi infekcjami pochwy, dużą wrażliwością okolic intymnych, pieczeniem i bolesnym ściskiem w dole brzucha.
Jakie płyny do higieny intymnej powinny wybrać kobiety w ciąży?
Kobiety w ciąży są bardziej narażone na choroby i infekcje okolic intymnych. Powinny one zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego płynu. Idealne płyny do higieny intymnej powinny charakteryzować się neutralnym i naturalnym składek, brakiem alergenów, optymalną wartością pH, bakteriami Lactobacillus, odpowiednią pielęgnacją i możliwościami regenerującymi.
Jak dbać o higienę miejsc intymnych?
Miejsca intymne należy myć regularnie, ale nie częściej niż dwa razy dziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór prysznica. Natomiast biorąc kąpiel w wannie nie powinna ona trwać dłużej niż 15 minut. Długie "moczenie się" w wannie może niekorzystnie wpływać na naturalne pH i może wypłukiwać dobre bakterie w drogach rodnych. Korzystając z płynu nanosimy go na zwilżone miejsce intymne. Wykonujemy ruch od przodu do tyłu i spłukujemy pod bieżącą, letnią wodą. Należy również regularnie wymieniać ręcznik, którym osuszamy miejsca intymne, zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się bakterii.