Żylaki to duży i krępujący problem natury estetycznej i zdrowotnej, który może dotknąć każdą z nas. Problem żylaków może pojawić się, gdy przez wiele godzin pracujemy w pozycji siedzącej i nie uprawiamy żadnej aktywności fizycznej. Jest jednak sposób, by się ustrzeć. Nowoczesne rajstopy uciskowe i przeciwżylakowe to produkty, które łączą modny wygląd z właściwościami leczniczymi. Dzięki zastosowaniu różnych klas kompresji, stanowią niesamowitą pomoc dla kobiet, które zmagają się z przewlekłymi obrzękami, żylakami lub zakrzepicą żył. Odpowiednio dobrane rajstopy niwelują ból i zapewniają relaks zmęczonym nogom po całym dniu. Wybór odpowiednich wyrobów uciskowych jest sprawą indywidualną. Czym charakteryzują się rajstopy uciskowe i z jakich produktów warto skorzystać?
Jak dobrać rajstopy uciskowe?
Rajstopy uciskowe, pończochy lub podkolanówki to prosty i bezpieczny sposób pomagający w walce z przewlekłą niewydolnością żylną. Takie produkty działają pomocniczo w zakrzepicy żylnej (w początkowym okresie choroby oraz w zapobieganiu zespołu pozakrzepowego). Pamiętajmy, że produkty uciskowe nie usuwają żylaków. Pomagają jedynie objawy i zapobiegają rozwojowi różnych powikłań.
Rajstopy uciskowe – jaką klasę ucisku wybrać?
Rajstopy i inne wyroby uciskowe w zależności od siły ucisku dzielą się na profilaktyczne i lecznicze. Odpowiednio dobrany poziom ucisku wspomaga odpływ krwi żylnej z najniższych odcinków kończyn. W zależności od klas ucisk jest precyzyjnie obliczony – wokół kostki jest największy i zmniejsza się ku górze. W klasie I siła ucisku wynosi 15-23 mmHg, w klasie II siła ucisku znajduje się na poziomie 23-34 mmHg. Natomiast III siła ucisku wynosi 35-43 mmHg. IV klasa używana jest bardzo rzadko i jest ona zwykle przygotowywana indywidualnie dla danej osoby.
Rajstopy uciskowe, pończochy lub podkolanówki w wariancie profilaktycznym są przeznaczone dla osób narażonych na rozwój niewydolności żylnej. Może to mieć związek m.in z wykonywaną pracą lub predyspozycjami dziedzicznymi. Z takich produktów można korzystać np. podczas długich podróży samolotem lub samochodem. Zmiejszają one ryzyko powstania zakrzepicy, obrzęków i uczucia ciężkich nóg.
Ciekawostką jest to, że materiały lecznicze dobiera się po konsultacji lekarskiej. Lekarz określa odpowiedni poziom ucisku, sprawdza czy nie ma żadnych przeciwwskazań oraz ustala wysokość (rajstopa lub podkolanówka).
Rajstopy uciskowe czy podkolanówki – co wybrać?
W jakich sytuacjach używać rajstopy, a w jakich podkolanówki? Okazuje się, że wiele osób korzystaj z podkolanówek (są one najczęściej zalecane przez lekarzy). Rajstopy i pończochy stosuje się, gdy na wysokości kolana lub na udzie występują duże żylaki. Z takiego rozwiązania korzysta się też wtedy, gdy duży obrzęk kończyny obejmuje udo. O tym czy rajstopy wybierać z palcami lub bez zależy już od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli narzekasz na dużą potliwość stóp powinnaś wybrać model bez palców.
Kto nie może korzystać z rajstop uciskowych?
Rajstopy uciskowe nie są wskazane dla osób, które chorują na miażdżycę zarostową kończyn dolnych i powodują znaczne niedokrwienie kończyny. Decyzję o zastosowaniu rajstopy uciskowej powinien decydować lekarz. Z takiego rozwiązania nie powinny również korzystać osoby, które posiadają na ciele zmiany skórne takie jak m.in wypryski oraz niewygojone owrzodzenia. Stosowanie materiałów uciskowych może również wpływać na zniekształcenia stawów i koślawość. Jeśli więc chorujesz np. na zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego powinnaś skonsultować się z lekarzem.
Jak zakładać rajstopy uciskowe, podkolanówki lub pończochy?
Bardzo ważne jest, by rajstopy zakładać rano, zaraz przed wstaniem z łóżka. Założenie ich w późniejszej fazie dnia, gdy kończyna obrzęknie, nie sprawdzi się, ale może również stać się przyczyną dodatkowych problemów i dolegliwości. Zakładając pończochę zadbaj o dokładne wygładzenie wszystkich zmarszczek. Najlepiej to zrobić rękawicami gumowymi. Nie podciągaj ich zbyt wysoko. Wiele osób nieprawidłowo podciąga podkolanówki na zgięcie stawu kolanowego. Pamiętaj, by przed włożeniem pończoch dobrze nasmarować skórę. Możesz użyć kremów lub balsamów, które uchronią skórę przed nadmiernym wysuszaniem. Zastanawiasz się jak długo należy je nosić? Lekarze zalecają, że z takich produktów należy korzystać tak długo, jak długo trwa choroba. Rajstopy, podkolanówki i pończochy należy zdejmować na noc. Pamiętaj, że materiał uciskowy również się zużywa. Przyjmuje się, by ucisk był odpowiedni należy rajstopy wymieniać na nowe co 3-6 miesięcy. Rozwiązaniem jest używanie ich naprzemiennie, co ułatwia pranie i utrzymanie ich w dobrym stanie.
Czy rajstopy uciskowe można stosować w ciąży?
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W tym okresie mogą ujawnić się pewne predyspozycje do choroby żylakowej. Z pomocą przychodzą tutaj ciążowe rajstopy uciskowe oraz odpoczynek w pozycji leżącej. W czasie ciąży należy również unikać zginania kończyn "w pachwinach". Idealna pozycja to leżenie z lekko uniesionymi nogami, w taki sposób, by kostki znajdowały się na wysokości prawego przedsionka. Pamiętaj, że tylko specjalnie zaprojektowane wyroby przeciw żylakowe, sprawdzą się w profilaktyce chorób żył. Rajstopy uciskowe sprawdzą się podczas codziennych przeciążeń i zapobiegają powstawaniu żylaków.